Planowanie kariery z łatwością przychodzi dzieciom (planującym choćby bycie strażakiem czy kosmetyczką), jednak dorosłym niejednokrotnie sprawia trudność. Niesłusznie. Stosując się do poniżej przedstawionych dwóch kroków, karierę zaplanujemy z dziecięcą lekkością.
Planowanie kariery – reaserch własnych umiejętności.
Planowanie kariery należy rozpocząć od poznania samego siebie. Podstawą do planowania rozwoju zawodowego tak w młodym, jak i średnim czy starszym wieku jest określenie swoich umiejętności, ale także osobistych celów zawodowych. Pomocne mogą być w tym różnego rodzaju testy odnośnie osobowości i kompetencji do danych zawodów, na które warto poświęcić czas, jeszcze przed zajmowaniem się krokiem drugim, czyli badaniem możliwości na danym rynku. Tego typu testów można szukać w poradniach psychologicznych, jak również w różnego rodzaju firmach doradztwa personalnego, które bardzo często pozwalają wykonać takie testy zdalnie, co tylko ułatwia zastosowanie takiego właśnie rozwiązania. Warto pamiętać, że taki test możemy rozwiązać:
- klasycznie, na papierze,
- w formie testu online,
- w formie aplikacji, która testować będzie nasze zawodowe umiejętności.
Poza uzyskaniem wiedzy o tym, co potrafimy warto samego siebie zapytać o to, do czego dążymy. O celach zawodowych trzeba myśleć dalekosiężnie , rozpisując planowane osiągnięcia na czas od 5 do 10 lat. Tylko dokładne określenie celu pozwoli na realizację.
Planowanie kariery – określenie celu i zadań, które należy wykonać.
Po zdobyciu wiedzy na temat tego, w jakim kierunku dążymy, pozostaje jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie „jak?”. W jaki sposób osiągniemy postawione przed sobą cele i marzenia? Określając cel, dbajmy o to, by był konkretny i mierzalny, co oznacza, że łatwo będziemy mogli monitorować postęp w działaniu (cel musi być określony w czasie, np. „za rok„) i stopniowo budować pewność siebie w oparciu o dane osiągnięcia. Co więcej, dobrze postawione cele zawodowe powinny być zarazem ambitne, jak i realistyczne. Należy znaleźć balans pomiędzy tymi dwoma kwestiami, w czym pomoże najlepiej znajomość samego siebie, którą zdobyliśmy, kierując się zaleceniami przedstawionymi w kroku pierwszym. Ponadto poleca się szczegółowo, krok po kroku określić, co trzeba będzie zrobić. Co więcej, z kroku pierwszego przydać może się lista cech naszego charakteru. Obmyślając dany cel zawodowy można powołać się na te właśnie cechy, które posiadamy, a które mogą okazać się pomocne w realizacji danego punktu na drodze do zawodowego spełnienia.
Dobry pracownik czy przedsiębiorca to ten, który współpracuje, a nie pali za sobą mosty. Z takim nastawieniem z pewnością zajdziemy daleko.
2 thoughts on “Jak szybko i łatwo zaplanować karierę zawodową?”
Comments are closed.
Myślę, że aby starannie zaplanować przyszłość nie obędzie się bez ustalenia celów. Ważna jest też motywacja, dyscyplina i odpowiednie nawyki. Nie obejdzie się bez odrobiny organizacji.
Twoja przyszłość jest w twoich rękach. Nie zapominaj o tym. Nie odwlekaj pracy na jutro.