Praca na stojąco praktyczne wskazówki

Praca na stojąco praktyczne wskazówki

Mogłoby się wydawać, że praca na stojąco jest niekomfortowa i szkodliwa dla organizmu. Prawda jest jednak zupełnie inna. To praca siedząca szkodzi naszemu kręgosłupów. Spędzanie po 8 godzin dziennie na fotelu za biurkiem meczy i niszczy kręgosłup. Naturalną pozycją dla człowieka jest pozycja stojąca.

Jak ułatwić sobie pracę na stojąco

Na przeciw naszym potrzebom wychodzą producenci biurek. Idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących na stojąco są biurka regulowane elektrycznie. Oprócz dobrego biurka o wysokość dostosowanej do naszego wzrostu bardzo ważne jest podłoże, na którym stoimy . Producenci oferują specjalne maty podłogowe przeznaczone właśnie do pracy w pozycji stojącej, które odciążają stawy.

Co jest dla nas ważne jeżeli pracujemy na stojąco?

1. Pamiętajmy o tym, że nie tylko praca w pozycji siedzącej szkodzi kręgosłupowi. Długotrwałe stanie w jednej pozycji również nie jest odpowiednie. Pamiętajmy o częstej zmianie pozycji, jeżeli rodzaj pracy na to pozwala to usiądźmy lub się przejdźmy. Nasz kręgosłup lubi ruch.

2. Musimy dobrać odpowiednie obuwie do pracy na stojąco przy biurku regulowanym elektrycznie. Podeszwa powinna być miękka i płaska. Możemy też zaopatrzyć się w specjalne wkładki do butów, np. żelowe, dzięki którym stopy tak szybko się nie męczą.

3. Słuchajmy naszego organizmu. Jeżeli czujemy, że nasz kręgosłup jest zmęczony kilkugodzinnym staniem przy biurku regulowanym elektrycznie po prostu usiądźmy. Nie należy na siłę obciążać kręgosłupa.

4. Kupmy matę podłogowa. Taki gadżet znacząco poprawi nasz komfort pracy w pozycji stojącej przy biurku. Dodatkowo wpłynie to korzystnie na stawy.

Ergonomia pracy stojącej przy biurku regulowanym elektrycznie

Biurko z regulowaną elektrycznie wysokością jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ takie biurko pozwala na szybką zmianę wysokości, a tym samym płynne przejście z pozycji stojącej do siedzącej. Wysokość biurka należy ustawić tak, żeby łokcie były ułożone na blacie pod kątem 90 stopni, a ekran monitora (tak jak w pracy siedzącej) powinien znajdować się na wysokości oczu.

Jeżeli pracujesz na etacie porozmawiaj z pracodawcą o możliwości zakupu biurka regulowanego elektrycznie. Jeśli sam jesteś szefem, pomóż swoim pracownikom poprawić komfort pracy kupując im nowe biurka.

 

Author

  • Urodzona na Podkarpaciu. Zajmuje się nauką o biznesie i sztuce. W wolnych chwilach kibicuje ulubionej drużynie sportowej i jeździ na rolkach.

2 thoughts on “Praca na stojąco praktyczne wskazówki”
  1. Muszę porozmawiać z szefem na temat zmiany biurka na stojące, po latach pracy mój kręgosłup woła o pomoc. Niestety praca siedząca zrobiła swoje i teraz mam problemy z lędźwiami. Może biurko do pracy stojącej będzie w stanie mi pomóc?

  2. Niestety praca dzień w dzień na siedząco przed komputerem ma zły wpływ na na kondycję kręgosłupa. Rozwiązaniem może być biurko stojące, które można wyregulować do określonej wysokości, a co za tym idzie można pozwolić sobie na zmianę pozycji.

Dodaj komentarz